Raporty Końcowe stanowią podstawę do podjęcia przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji w sprawie podjęcia działań profilaktycznych.
Tabela zawiera informacje w oparciu o prowadzony przez Państwową Komisje Badania Wypadków Lotniczych rejestr. Znaleźć tu można informacje o rodzaju zdarzenia, dacie, miejscu oraz rodzaju i typie statku powietrznego

...

Najnowsze informacje
„Laser to nie zabawka” – rusza ogólnopolska kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przeciw oślepianiu pilotów laserem

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 996/2010, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) rozpoczęła badanie wypadku samolotu SKYVAN SC-7, który miał miejsce w dniu 3 września 2022 r. w miejscowości Glina koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Według wstępnych ustaleń w dniu wypadku na lotnisku w Piotrkowie Trybunalskim (EPPT) odbywały się skoki spadochronowe z samolotu SKYVAN o znakach rozpoznawczych SP-HIP, organizowane przez firmę Skyvan Service.

Podczas operacji, po zrzuceniu skoczków, w trakcie podejścia do lądowania, samolot zderzył się z ziemią z dużym kątem pochylenia na nos i znacznym przechyleniem. Pilot i pasażerka ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia, a samolot został zniszczony.

W tym samym dniu zespół PKBWL udał się na miejsce wypadku w celu dokonania oględzin i wykonania dokumentacji miejsca zdarzenia, zabezpieczenia elementów samolotu do dalszych badań i zebrania dokumentacji.

PKBWL powiadomiła o zdarzeniu Kanadę jako państwo projektu i producenta samolotu, USA jako państwo producenta silników oraz EASA. Wymienione państwa wyznaczyły pełnomocnych przedstawicieli, którzy biorą udział w badaniu i między innymi mają prawo wyznaczyć swoich doradców technicznych reprezentujących producentów samolotu i silników.

Aktualnie PKBWL gromadzi wszelkie materiały, które mogą mieć związek z wypadkiem. W dalszej kolejności materiały te zostaną przeanalizowane w celu określenia przyczyn i czynników sprzyjających zaistnieniu wypadku.

Badanie prowadzone jest w oparciu o obowiązujące przepisy krajowe, Unii Europejskiej i ICAO.

Komisja nie orzeka co do winy i odpowiedzialności, a badanie zdarzenia prowadzone jest jedynie w celu zapobiegania wypadkom i incydentom w przyszłości, w związku z czym PKBWL nie jest zobowiązana do stosowania prawnej procedury dowodowej, obowiązującej inne organy.

Zgodnie z art. 5 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 996/2010 w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym oraz zapobiegania im […] oraz art. 134 Ustawy Prawo Lotnicze, sformułowania zawarte w raportach PKBWL nie mogą być traktowane jako wskazanie winnych lub odpowiedzialnych za zaistniałe zdarzenie. W związku z powyższym wykorzystywanie dokumentów PKBWL do celów innych niż zapobieganie wypadkom i incydentom lotniczym, może prowadzić do błędnych wniosków i interpretacji.

Ponadto PKBWL informuje, że jedynymi formami udzielania informacji dotyczących wykonanych i planowanych czynności oraz ustaleń dokonanych przez PKBWL podczas badania jest strona internetowa PKBWL lub korespondencja mailowa z adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Komunikat ws. wypadku samolotu Skyvan SC-7 (SP-HIP)

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 996/2010, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) rozpoczęła badanie wypadku samolotu SKYVAN SC-7, który miał miejsce w dniu 3 września 2022 r. w miejscowości Glina koło...

Opublikowano: 09-09-2022

Czytaj więcej

Akty Prawne

01. Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisana w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. - Konwencja chicagowska (Dz. U z 1959 r. Nr 35, poz. 212, z późn. zm);Pobierz 02. Załącznik 13 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym,...

Opublikowano: 25-08-2022

Czytaj więcej

Przedstawicielstwa terenowe

POZNAŃ Przedstawicielstwo terenowe Poznańul. Składowa 4, 61-897 Poznańtel. +48 61 225 51 02tel. +48 61 225 51 03 WARSZAWA Biuro Komisji z siedzibą w Warszawieul.Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawatel. +48 22 630 11...

Opublikowano: 19-08-2022

Czytaj więcej