Raport końcowy PKBWL – incydent, Pipistrel Virus SW (SP – SIFI), Smolnik, 13/09/2020

W dniu 13.09.2020 r. z lądowiska w miejscowości Sawin wystartował samolot ultralekki Pipistrel Virus SW SP – SIFI w celu wykonania przelotu
do miejscowości Smolnik w Bieszczadach. Na pokładzie samolotu znajdował się pilot oraz osoba podróżna. Po przylocie do Smolnika pilot wykonał niski przelot, aby ocenić stan pasa startowego.
Po wykonaniu podejścia do lądowania wg obowiązującej procedury przyziemił samolot po prawej stronie pasa około 100 m za ogranicznikiem wyznaczającym jego próg. Okazało się, że poprzeczne nierówności na tej części pasa startowego spowodowały wydłużenie dobiegu samolotu i w jego końcowej fazie samolot wytoczył się poza wyznaczony pas startowy. Pilot, aby całkowicie wytracić prędkość samolotu i zatrzymać go, zakręcił w prawo wtaczając się na przebiegającą w poprzek pasa startowego polną drogę prowadzącą do schroniska.
Lądując na równym terenie samolot Pipistrel Virus SW potrzebuje około 150 m od miejsca przyziemienia, aby zakończyć dobieg. Nierówności lądowiska spowodowały, że pomimo lądowania pod stok na nierównościach skuteczność hamownia była zbyt mała i samolot nie zakończył dobiegu w jego granicach.  W trakcie zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń ciała, a samolot został lekko uszkodzony.

Przyczyną zdarzenia było: Małe doświadczenie pilota w lądowaniu na górskich lądowiskach.

Czynniki sprzyjające:
1) Niejednoznaczne i niedokładne informacje dotyczące lądowiska dostępne w Internecie,
2) Powierzchowna analiza informacji dostępnych w Internecie na temat lądowiska,
3) Nierówna nawierzchnia lądowiska,
4) Podwozie samolotu, które nie nadaje się do lądowania na nierównym terenie.

Raport końcowy 2020/2899 w sprawie niniejszego wypadku znajduje się w następującym linku.

 

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content