Raport końcowy PKBWL – wypadek, Aeroprakt A 22 L (SP-SIBG), lądowisko Goczałkowice – Zdrój, 15/09/2020

W dniu 15.09.2020 r. w godzinach popołudniowych na lądowisko Goczałkowice – Zdrój przybył pilot z zamiarem wykonania lotu rekreacyjnego.
Po przygotowaniu samolotu i wykonaniu próby silnika około godziny 17:30 czasu lokalnego pilot pokołował do progu pasa 26 i rozpoczął rozbieg do startu.
Po rozpędzeniu samolotu do prędkości około 80 km/h, w momencie gdy próbował oderwać go od ziemi zorientował się, że wolant jest zablokowany.
Przerwał start zmniejszając obroty silnika do minimalnych i rozpoczął hamowanie. Pomimo intensywnego hamowania samolot zbyt wolno zmniejszał prędkość. W końcowej fazie dobiegu wytoczył się poza pas startowy, zderzył się z ogrodzeniem znajdującym się na przedłużeniu pasa startowego
i zatrzymał się. Po zatrzymaniu się samolotu pilot wyłączył główny wyłącznik zasilania, zamknął kran paliwa i samodzielnie opuścił kabinę samolotu.
Po opuszczeniu kabiny samolotu stwierdził, że na wolancie jest założona zawleczka blokady steru głębokości. O zdarzeniu poinformował telefonicznie Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Pilot miał prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Samolot posiadał pozwolenie na wykonywanie lotów w terminie ważności i był ubezpieczony (polisa OC).
Na skutek zdarzenia samolot został znacznie uszkodzony. Złamana została goleń podwozia przedniego i łopata śmigła. Uszkodzeniu uległo
lewe skrzydło oraz maska osłony silnika. W trakcie zdarzenia pilot nie odniósł obrażeń ciała.

Przyczyna zdarzenia: Błąd pilota polegający na niewykonaniu list kontrolnych przed dniem lotnym i przed startem.

Raport końcowy nr 2020/2919 w sprawie niniejszego wypadku znajduje się w następującym linku.

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content