Raport końcowy PKBWL – poważny incydent, samolot Aeroprakt, A-22 (SP-SENO), lądowisko Szczordkowice/Skała, 22/12/2021

W dniu 21.12.2021, z lądowiska w okolicy wsi Szczodrkowice pod Krakowem, wystartował samolot ultralekki Aeroprakt 22LS, SP-SENO. Tuż po starcie pilot nawiązał kontakt radiowy z informatorem FIS (Kraków Informacja) na częstotliwości 119,275 MHz, zgłaszając lot do EPZT. Około minutę po starcie nastąpiło nagle, niespodziewane otwarcie drzwi kabiny po stronie pilota oraz po przeciwnej. Lewe drzwi zostały wyłamane z jednego z zawiasów, oparły się o zastrzał skrzydłowy i utrudniały pilotaż. Pilot wykonał dowrót do lądowiska, przekazując do FIS komunikat MAYDAY. Lądował awaryjnie, na zaoranej łące w pobliżu miejsca startu, bez dalszych uszkodzeń. Pilot nie odniósł obrażeń. O bezpiecznym lądowaniu powiadomił telefonicznie FIS Kraków.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była niewystarczająca sztywność lewych drzwi oraz możliwe niezamierzone potrącenie przez pilota klamki, skutkujące odblokowaniem zamka w trakcie lotu z dużą prędkością. Otwarcie prawych drzwi było wynikiem ich uprzedniej deformacji pod wpływem nagłego podmuchu powietrza, spowodowanego otwarciem lewych drzwi.

Okoliczności sprzyjające zaistnieniu zdarzenia:
1. Włączenie autopilota tuż po starcie i nisko nad ziemią, zbyt wczesne cofnięcie nóg z pedałów steru kierunku, wznoszenie i rozpędzanie do dużej prędkości przy maksymalnych parametrach pracy zespołu napędowego;
2. Niewłaściwe skoordynowanie wychylenia steru kierunku przez pilota w stosunku do wychylenia lotek sterowanych przez autopilota podczas wprowadzenia samolotu w zakręt;
3. Mechanizm blokady drzwi kabiny pilota nie odpowiadający konstrukcji drzwi posiadających zbyt małą sztywność.

Po zakończeniu badania Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych nie zaproponowała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Raport końcowy o nr 2021/5037 z badania niniejszego poważnego incydentu znajduje się w następującym linku.


Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content