Raport końcowy PKBWL – wypadek, balon Cameron Z-160 (SP-BOK), Bór k. Nowego Targu, 19/03/2023

W dniu 19 marca 2023 r., o godz. 12:51, balon model Cameron Z-160 wystartował z okolic miejscowości Szaflary do lotu komercyjnego, z siedmioma pasażerami na pokładzie. Lot przebiegał normalnie, a po ok. 1 h pilot przeprowadził lądowanie na łące, oddalonej o kilkaset metrów na południe od lotniska EPNT. Lądowanie miało miejsce w bezpośredniej bliskości drogi polnej i ogrodzonej działki. Ponieważ ww. przeszkody mogły uszkodzić powłokę balonu w trakcie jej układania na ziemi po częściowym wychłodzeniu balonu, pilot wydał polecenie opuszczenia kosza czterem pasażerom, którzy – po wyjściu – mieli przesunąć i utrzymywać balon nad ziemią, w bezpieczniejszym miejscu. Podmuch wiatru spowodował, że utrzymanie balonu przez osoby znajdujące się poza koszem nie było możliwe. Balon przemieścił się w stronę kompleksu drzew, zetknął się z nimi i wzniósł ponad ich korony. Pilot zareagował uruchomieniem systemu szybkiego opróżniania powłoki, wskutek czego balon twardo zderzył się z ziemią. Dwie pasażerki odniosły poważne obrażenia ciała. Trzecia pasażerka oraz pilot wyszli z wypadku bez obrażeń. Balon nie został uszkodzony.

Przyczyny i czynniki sprzyjające:
1) Pośpiech pilota w działaniach po lądowaniu.
2) Polecenie wydane przez pilota o przedwczesnym opuszczeniu kosza balonu przez czterech z siedmiorga pasażerów, celem przemieszczenia balonu po łące.
3) Utrzymywanie balonu po lądowaniu w stanie lotnym (w stanie równowagi aerostatycznej).
4) Niedokładna diagnoza czynnika pogody, oparta na prognozach meteorologicznych, a nie na rzeczywistej ocenie warunków pogodowych.
5) Niezabezpieczenie balonu przed możliwym przemieszczeniem lub poderwaniem, przed opuszczeniem kosza przez część pasażerów.
6) Lądowanie w pobliżu przeszkód terenowych.

Raport końcowy o nr 2023-0008 z badania przedmiotowego wypadku znajduje się w następującym linku.

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content