Raport końcowy PKBWL – wypadek, motoparalotnia ze skrzydłem R-BUS 37, Rudniki, 3/09/2020

3.09.2020 r. pilot motoparalotni przybył na tymczasowe lądowisko w Rudnikach k. Częstochowy z zamiarem wykonania lotów. Po wykonaniu przeglądu motoparalotni, udzielił instruktażu pasażerce.Około godziny 18:55 pilot rozpoczął rozbieg. Po około 78m rozbiegu motoparalotnia oderwała się od ziemi. Skrzydło odchyliło się w prawo, powodując zmianę kierunku lotu w prawo (o około 90°). Pilot skorygował lot wracając na poprzedni kierunek. W trakcie zakrętu silnik utracił moc i motoporalotnia zaczęła opadać. Wózek motoparalotni zaczepił o zarośla porastające skraj lądowiska i skarpę hałdy i po chwili motoparalotnia zawisła na linii energetycznej średniego napięcia przebiegającej wzdłuż skarpy.

Po zdarzeniu
pasażerka była hospitalizowana, a pilot nie odniósł żadnych obrażeń.

W
ózek motoparalotni uległ znacznemu uszkodzeniu, a łopaty śmigła oraz skrzydło zostały zniszczone. Uszkodzona została również linia średniego napięcia, na której motoparalotnia zawisła.

Przyczyna zdarzenia: Błąd pilota polegający na rozpoczęciu rozbiegu zbyt blisko przeszkód znajdujących się na kierunku startu.

Raport końcowy nr 2020/2733 z badania przedmiotowego wypadku znajduje się w następującym linku.

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content