Raport końcowy PKBWL – wypadek, samolot Zenair CH 601 (OK-KUA15), Kiełczynek, 23/05/2023

W dniu 23 maja 2023 r. pilot zamierzał wykonać na samolocie Zenair CH 601 lot rekreacyjny w rejonie lądowiska Kiełczynek. Po przybyciu na lądowisko wypchnął samolot z hangaru, wykonał na nim przegląd przedlotowy i zajął miejsce w kabinie. Miejsce w kabinie na prawym fotelu zajął pasażer. Następnie pilot uruchomił silnik, przekołował kilkadziesiąt metrów, wykonał próbę silnika, po czym przekołował na koniec RWY. Po ustawieniu samolotu w osi drogi startowej, rozpoczął o godzinie 19:30 start. Samolot po przebyciu odległości około 270 m oderwał się od trawiastego pasa startowego, ale jednocześnie kołysał się na przemian na prawe i lewe skrzydło. Aby ominąć przeszkodę na kierunku startu, pilot wykonał nieznaczny zakręt w prawo i pociągnął drążek sterowy lekko na siebie. Samolot wzniósł się na wysokość około 4 m nad RWY, ale nadal kołysząc się wykonał w końcowej fazie lotu gwałtowny obrót w prawo i zderzył się z budynkiem. Pilot i pasażer opuścili samolot o własnych siłach. Pasażer doznał poważnych obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Samolot został zniszczony.

Przyczyny i czynniki sprzyjające:
1) Wykonanie przez pilota startu na przeciążonym samolocie, przy prawdopodobnie zmniejszonej mocy silnika wskutek oblodzenia gaźników.
2) Nieprzerwanie przez pilota startu samolotu pomimo wystąpienia widocznych symptomów związanych z niewystarczającą mocą silnika.

Raport końcowy o nr 2023-0024 z badania przedmiotowego wypadku znajduje się w następującym linku.

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content