Raport końcowy PKBWL – wypadek, szybowiec SZD-48-3 „Jantar Std. 3” (SP-3263), Białystok, 11/05/2023

W dniu 11.05.2023 r. pilot szybowcowy zdecydował o wykonaniu przelotu po trasie o długości 117 km, która zawierała dwa punkty zwrotne. Start szybowcem SZD-48-3 „Jantar Std. 3” miał miejsce z lotniska EPBK, a lot odbywał się w warunkach termiki bezchmurnej i przebiegał normalnie. Przed osiągnięciem drugiego punktu zwrotnego, pilot rozpoczął dolot do lotniska EPBK. Gdy znalazł się nad miastem Białystok, w odległości około 3 km od lotniska stwierdził, że mała wysokość nie pozwoli mu przelecieć nad miastem, ani nie umożliwi cofnięcia się poza jego granice – w stronę terenów nadających się do lądowania przygodnego. Pilot podjął próbę lądowania na parkingu samochodowym, na terenie dworca kolejowego. W trakcie podejścia do lądowania szybowiec zawadził skrzydłem o maszt odgromnika zbiornika do magazynowania paliwa. Obrócił się w powietrzu i spadł bezwładnie z wysokości kilkunastu metrów, zderzając się ze ścianą zbiornika, drzewem a następnie z ziemią. Pilot odniósł poważne obrażenia, ale zdołał samodzielnie opuścić kabinę szybowca. Szybowiec został poważnie uszkodzony.

Przyczyny i czynniki sprzyjające:

1. Wlot szybowca nad miasto na wysokości, która nie dawała możliwości dolotu do lotniska.
2. Kontynuowanie lotu do lotniska, nad obszarem miejskim, w warunkach względnie silnego wiatru czołowego oraz obszarów duszeń, co istotnie ograniczało zasięg lotu.
3. Błędne zadeklarowanie punktu docelowego w komputerze pokładowym (dolotowym) oraz bezkrytyczne stosowanie się do wskazań komputera.
4. Ustawienie krążka MacCready na wariometrze oraz wartości średniego wznoszenia w komputerze pokładowym na wartości odbiegające od warunków lotu dla osiągnięcia maksymalnego zasięgu.
5. Niezastosowanie się do przepisu nakazującego wybór pola do lądowania z wysokości 500 m.
6. Poszukiwanie miejsca do lądowania od wysokości zaledwie 250 m.

Raport końcowy o nr 2023-0021 z badania przedmiotowego wypadku znajduje się w następującym linku.

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content