Uchwała PKBWL – wypadek, Robinson R22 oznaczony jako YOYO (SP-HEYO), Leśnia Jania, 10/01/2023

W dniu zdarzenia pilot (mężczyzna w wieku 51 lat) około godziny 13:20 wystartował śmigłowcem o znakach rozpoznawczych SP-HEYO z lądowiska zlokalizowanego w miejscowości Smętowo Graniczne (około 20 NM na północ od Grudziądza). Pilot nie złożył planu lotu, oraz nie utrzymywał łączności z FIS Gdańsk.

O godzinie 17:45 rodzina pilota poinformowała Policję, że śmigłowiec nie wrócił na miejsce startu a z pilotem nie ma kontaktu. Rozpoczęto akcję poszukiwawczą śmigłowca z udziałem: Policji, Straży Pożarnej, SAR z Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo Ratowniczego nr 5 (EPOK), oraz Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Gdańska.

Około godziny 20:45 odnaleziono wrak rozbitego śmigłowca w okolicy miejscowości Leśna Jania. Pilot poniósł śmierć na miejscu.

Zważywszy na szereg nieprawidłowości wykrytych podczas kontroli śmigłowca SP-HEYO przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz podczas badania wypadku tego śmigłowca przez PKBWL, a także biorąc pod uwagę pozostającą w mocy decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 30 sierpnia 2022 r. o zabezpieczeniu statku powietrznego o znakach rejestracyjnych SP-HEYO, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych postanowiła odstąpić od dalszego badania zdarzenia.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to kolejne zdarzenie w przeciągu ostatnich lat, od badania którego PKBWL odstępuje z powodu podobnych nieprawidłowości związanych z nielegalną budową, modyfikacją lub eksploatacją SP wykonanego na bazie zużytych podzespołów śmigłowców Robinson R22.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami, PKBWL powiadomiła o podejrzeniu naruszenia przepisów karnych: Policję, Prokuraturę oraz Prezesa ULC.

Uchwała o nr 2023-0001 znajduje się w następującym linku.

Najnowsze Aktualności

500 233 233

phone 24h

kontakt@pkbwl.gov.pl

Skip to content